סובלים מחרדות? הן לא יעצרו אתכם בדרך לטיול הבא שלכם

טיפול בחרדות לפני טיול

יציאה לטיול היא חוויה מהנה בה אפשר לגלות מקומות חדשים, להכיר אנשים זרים ולחוות חוויות מעשירות. בטיול אנחנו מאווררים את הראש והנשמה מחיי היום יום, מחדשים אנרגיות וממלאים מצברים. ניתן לצאת לטיולים ארוכים בחו"ל או לטיולים של סופ"ש בישראל. בשביל רובנו, טיולים הם חוויה לה אנו מצפים בקוצר רוח. יחד עם זאת, יש רבים בשבילם אפילו טיול יכול להביא עימו תחושות שליליות. חרדות שונות יכולות להעיב על טיולים שונים. קיימות כל מיני חרדות אשר יכולות להופיע במגוון מצבים לאורך הטיול. במאמר הזה אנחנו נסביר על אותן חרדות וגם נציע כיוונים להתמודדות. נאמר כבר שאם אתם חשים תחושות קשות של חרדה או דיכאון, רצוי לפנות לטיפול מקצועי, אפילו לפני קריאה של מאמר כזה או אחר באינטרנט.

חרדות ופניה לאנשי מקצוע

חרדה היא הרגשה שלילית אשר מלווה אותנו בעוצמות גבוהות יחסית. לחרדה, יש לפעמים בסיס כלשהו ולפעמים לא. מה שמאפיין אותה הוא שהיא לא מבוססת על חשש אמיתי אלא זו בעיה פסיכולוגית שיש לשים אליה לב ולטפל בה. במקרה חרדה או דיכאון יש לפנות לאנשי מקצוע מוסמכים בלבד כגון פסיכולוגים או פסיכיאטרים. אלו יוכלו לאבחן את הבעיה ולהציע פתרונות שונים. מקרים מסוימים דורשים טיפול בחרדות ע"י אנשי מקצוע המתמחים בסוגים שונים של חרדות ספציפיות. מדובר למשל בחרדות מסוג פאניקה או כאלו הגורמות להתנהגויות אובססיביות שונות. במכון חיבורים, מטפלים בבעיות חרדה מכל הסוגים והמינים. המכון שם לו כמטרה להגיע לכמה שיותר אנשים אשר סובלים מחרדות שונות ולהציע להם פתרונות על ידי אנשי מקצוע. במכון חיבורים עובדים מיטב הפסיכולוגים אשר מציעים ייעוץ וטיפול פסיכולוגי במגוון שיטות. האסכולה השולטת היא הטיפול הקוגניטיבי או כפי שהוא מוכר בראשי התיבות הלועזיים שלו: CBT.

במכון חיבורים יש דגש מיוחד על טיפול בילדים ובני נוער. בני נוער הם קבוצה בה ניתן למצוא הרבה פעמים התחלה של חרדות שונות אשר יש לטפל בהן באופן מקצועי בכדי שלא יתפתחו ויחמירו עם ההתבגרות. המכון נותן שירותים בעיקר במרכז הארץ בערים: תל אביב, ראשון לציון, חולון, רעננה ופתח תקווה. את המכון הקימה הפסיכולוגית המוערכת שיר לוין אשר יש לה ניסיון רב במערכות ציבוריות שונות.

חרדות שונות

קיימים סוגים שונים של חרדות אשר יכולות להפריע במהלך טיול. 'חרדה כללית' יכולה כמובן להפריע לכל פעולה כולל טיולים. מדובר בתחושה כללית של חרדה אשר יכולה להתעצם בשעת טיול. פוביות ספציפיות כגון חרדה מטיסה (איתה ניתן להתמודד באמצעות מספר טיפים פשוטים) או מלכלוך או כל דבר דומה יכולות להופיע בטיול בעת טיסה או שהות במלון לא מוכר. חרדה חברתית היא חרדה מנוכחות של אנשים או קהל רב מסביב למי שסובל ממנה. זו יכולה להופיע בשדות תעופה הומים, ברחובות סואנים או באולם תיאטרון מלא עד אפס מקום. הפרעה טורדנית כפייתית יכולה להכביד על טיול בשל הצורך לחזור על פעולות מסוימות כמו למשל שטיפת ידיים באופן חוזר ונשנה. גם הפרעה פוסט טראומטית יכולה להתפרץ בזמן טיול כטריגר לאירוע מסוים שמזכיר את החוויה שגרמה לאותה טראומה. זה יכול להיות אפילו רעש של רכבת או פיצוץ של זיקוקי דינור במהלך חגיגות כלשהן.

 

חשוב להיות מודעים לאפשרות של חרדות אצלנו ואצל השותפים שלנו לטיול. זכרו שהטיפול היחיד לאותן חרדות קשות צריך לעבור דרך גורם מקצועי מוסמך בעל ידע לטיפול נכון: פסיכולוג או פסיכיאטר. כל מטפל אחר יכול לעשות יותר נזק מתועלת.