טיול שורשים למגורשי ספרד ופורטוגל

טיול לחו"ל תמיד מבטיח חוויה מיוחדת, התנתקות, שינוי שגרה – התלהבות מנופים וממנהגים חדשים. עם זאת, כאשר המטרה של הטיול היא היכרות של השורשים המשפחתיים, הרי שמדובר בטיול שונה לגמרי, מדובר בטיול שמעשיר את הנפש ואת החיבור לסיפורי המשפחה ברמה שאין לתאר במילים, אלא יש לחוות, ועל כן אם גם אתם נצר למגורשי ספרד, מרגש לדעת שבאמצעות טיול מתאפשר לקחת מעלית אחורה בזמן ולחוש כיצד סיפורים שגדלנו עליהם מקבלים צבעים, נופים, שבילים, שמיים ונשמה.

טיול לספרד ופורטוגל

כוח מניע

יש אנשים שיוצאים לטיול שורשים בפורטוגל (או ספרד) כיוון שהם מבקשים לחגוג באופן מיוחד את יום ההולדת של סב המשפחה, יש אנשים שיוצאים לטיול שורשים בפורטוגל כיוון ששנים הם גדלו על הסיפורים אודות גירוש ספרד ופורטוגל, וכעת הם חשים שהגיע הזמן לחוות, לגעת ולראות, ויש אנשים שיוצאים לטיול שורשים בפורטוגל כיוון שהיה להם חלום להצטרף לאיחוד האירופאי, וככול שהתהליך התקדם, הם קיבלו יותר חשק לראות מקרוב את המדינה שמאפשרת למטרה להתגשם ועל הדרך הם מבקשים להתחבר להיסטוריה המשפחתית, אותה הם פוגשים במסמכים השונים שנאספים עבור קידום התהליך. אם אתם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל, בררו על הוצאת דרכון פורטוגלי, מאחר והוא עשוי לסייע לכם לטייל בספרד ופורטוגל (כמו גם ביתר מדינות האיחוד) באופן חופשי.

עדות לעבר מפואר

בין אם הסיבה כזו אחרת, טוב לדעת שמי שעומד לצאת לטיול מעין זה, עומד להתרגש – עומד לעבור חוויה ייחודית. מבקשים לקבל פרטים נוספים אודות הטיול? ובכן מי שיגיע לספרד, סביר ביותר שיגיע אל העיר טולדו, בה עדיין מצוי רובע יהודי מרשים ביותר, ולו כי המבנים משומרים והעבר המפואר ניבט מכל עבר. במהלך השיטוט ברחובות ניתן להבחין בכתובות בשפה העברית לצד סמלים שמשויכים למסורת היהודית. לצד ביקור בטולדו, גם ייתכן שתגיעו לאזורים נוספים בהם התקיימו קהילות יהודיות, כגון ולנסיה, טרואל, סרגוסה ובינצילה.

אנדרטה עם מגן דויד

מי שמבקש להגיע לפורטוגל, ולו כי שורשי המשפחה ברחו מספרד לפורטוגל, וגם ממנה לאחר מכן ברחו (כי סירבו להתנצר), ראשית יעצור בליסבון, בה ניתן למצוא ברחבת "סאו דומינגוס" אנדרטה בה מוצג מגן דויד חרוט – לזכר אלפי היהודים שהועלו למוקד ב19.4.1506. עוד מקום שראוי להגיע אליו הנו הרובע היהודי הקדום. במקום ניצב בית כנסת מרגש מימי המאה ה15. מכאן יש לבקר בקוביליה, בה שכנה בעבר אחת הקהילות היותר גדולות, עד לפרוץ הרדיפות.

רובע יהודי

היכן עוד ברחבי פורטוגל ניתן למצוא סממנים יהודים? בעיר העברית "בלמוטנטה" אשר מצויה בחבל "סרה דה אשטרלה". במקום חיה קהילת אנוסים מאוד גדולה. הקהילה הצליחה לשמור על מנהגי היהודים ונישאה רק בתוך עצמה, וזאת לאורך מאות שנים. משם מומלץ להגיע אל המוזיאון היהודי של הקהילה היהודית, בו מחכה תצוגה מרשימה של ספרי קודש, חפצים עתיקים, מנורות ובאופן כללי עדות חותכת לחיים הענפים שהתקיימו באזור לפני מאות שנים. עוד מקום ששווה ביקור הנו עיירת טרנקטזטכפר, מדובר באתר היסטורי עם מצודה מרשימה ובמרכזו ניצב רובע יהודי. במרכז היהודי חיה קהילה אשר הוכרחה להמיר את דתה, ועל כן הם נקראו "הנוצרים החדשים". במרכז היהודי עדיין ניתן לזהות את סימני הצלב המיוחדים שסייעו בימים ההם לדעת היכן גרים אותם "נוצרים חדשים", משמע יהודים.

היסטוריה ונדבכים נוספים

לאור הדברים, בספרד ופורטוגל לא חסרים מוקדים מרגשים שמהווים עדות חיה להיסטוריה הענפה של היהודים במקום, כך מי שמבקש לצאת לטיול שורשים, מומלץ שיבחן מראש מהיכן הגיעו בני המשפחה, או פשוט יעבור בשלל המוקדים, כאשר בין היתר, כמובן שיש לפורטוגל וספרד המון מה להציע מעבר, כך שלצד ההיסטוריה היהודית, גם ניתן להכיר תרבות מרתקת, היסטוריה מרתיעה ובאופן כללי היכרות על פן נוסף מיופייה של אירופה.