מה עושים במצב של טיפול רשלני בחו"ל?

רשלנות רפואית בחו"ל

רשלנות רפואית היא נושא מיוחד ומורכב. השילוב שלו עם מצב של שהייה בחו"ל, עשוי לסבך זאת אפילו יותר. מה עושים במצב כזה?

להיות ער למצב

מקרה של רשלנות רפואית בחו"ל, מחייב להבין בהקדם האפשרי שאכן ישנו חשש לרשלנות רפואית. זאת, מאחר שעשויים להיות מודעים לכך או לחשוד בכך מאוחר מדי, רק כאשר נמצאים במקום אחר ורחוק בהמשך הטיול – אולי במדינה אחרת ואולי אפילו נמצאים כבר חזרה בארץ. קליטת העניין מוקדם ככל הניתן, תאפשר להיערך לטיפול בו בצורה מיטבית.

תיעוד

ייתכן ש"תידלק נורה אדומה", בעקבות המקרה עצמו או לאחר החמרת מצב רפואי בעקבותיו. כך או כך, עדיף בכל מקרה להתרגל להתייחס במשנה זהירות לכל טיפול רפואי בחו"ל וכך במקרה הנדיר של רשלנות רפואית, להיות כבר ערוכים מראש. זאת, כולל תיעוד יסודי ולקיחת תופעות לוואי במלא הרצינות. רשמו לעצמכם מה קרה מתי, שמות רופאים ומוסדות רפואיים וכדומה וכמובן, תעדו ושמרו על כל המסמכים היטב. כדאי מאוד גם לצלמם ולשלוח לאיש קשר בארץ (או לעצמכם במייל) באופן שוטף.

הפעלת אנשי הקשר

חשוב לעדכן במצב את אנשי הקשר שלכם, כולל חברת הביטוח בה עשיתם ביטוח לנסיעה (שאמורה במילא לקבל עדכון לגבי האירוע). הסיוע שלהם יקל באופן כללי וכספי.

לא להתעכב

רצוי לפעול בהקדם, כל עוד הפרטים טריים בזיכרון, גם של העדים.

לעיין בחוזים

עוד לפני נסיעה לחו"ל, חשובים פרטי הביטוח וכן פרטי החוזה עם נותני שירות בחו"ל (כחברת נסיעות שבמהלך הטיול איתה נפגעתם, לדעתכם בגלל רשלנות מקצועית של המדריך למשל). האם בחוזה מוגדר מה יקרה במצב של סכסוך? האם הדבר יידון על פי הדין הישראלי או זה שבמדינה בה התרחשה המקרה המדובר?

התייעצות עם עו"ד

יש לאתר עו"ד שמתמחה בכך, להתייעץ איתו ולקדם את נושא התביעה. העו"ד יסייע בין השאר להבין, היכן ולפי חוקים של איזו מדינה יתנהל המשפט. חוק הנזיקין הישראלי חל רק בארץ ולפי החוק הבינלאומי, התביעה תתבצע במדינה שבה התרחש האירוע. מצב כזה, עשוי לדרוש הגעה לחו"ל לצורך התביעה, שכירת ועבודה מול עורך דין מקומי. הנתבעים לעומת זאת, יהיו באזור הנוחות שלהם מבחינות אלה. התביעה תוכל להיות מוגשת בארץ, אם מבצע הרשלנות מסכים לכך או במקרה בו הוא מגיע לארץ, אך אלה מקרים יוצאי דופן. אפשרות שונה מעט ומורכבת למדי, היא תביעה שמנוהלת בארץ, לפי החוק בחו"ל.

 

לסיכום

רשלנות רפואית בחו"ל היא דבר שלא נוטים לחשוב עליו, אך היא עלולה להתרחש במקרים רבים: זה יכול להיות טיפול מקומי בתאונה או חולי מיוחד שהתרחשו בחו"ל, כולל טיפולי חירום. זה יכול להיות גם מצב שבו נוסעים לחו"ל ספציפית עבור קבלת טיפול רפואי מסוים. רשלנות רפואית היא בכל מקרה דבר לא נעים, שמוטב לטפל בו שיטתית והיטב.