טיול בעקבות תרבות האסלאם

אחת הדתות הגדולות בעולם אשר אי אפשר להתעלם מקיומן, היא האסלם, כאשר הדת הכה גדולה הזאת, טומנת בתוכה תרבות מעניינת במיוחד.

אבל מה צריך לדעת על תרבות האיסלאם? והיכן אפשר לטייל כדי לחוות את התרבות הזאת? הכל בהמשך.

לפני שנסביר אודות תרבות האיסלם, חשוב להכיר את הדת שסוחפת עמה המוני מאמינים בכל רחבי העולם.

תרבות האסלאם

אז מה צריך לדעת על הדת הזאת?

דת האסלאם היא דת שהחלה את דרכה במאה השביעית והיא התקיימה לראשונה בחצי האי ערב תחת המנהיג מוחמד שהנהיג אותה בעבר. הדת במקורה הייתה דת סינקרטיסטית ששאבה השראה מדתות שונות כמו: יהדות, נצרות ושלל דתות קדומות.

עם השנים הפכה הדת למונותאיסטית, משמע כזאת שעוסקת באל אחד, כאשר היסוד היא כניעה לאללה, ושימת הדגש על משנתו של מוחמד בן אללה שהתחיל את הדת ונחשב לנביא בעיני המוסלמים.

דת האיסלאם מונחית על ידי ספר הקוראן, שנכתב על פי המאמינים על ידי אללה עצמו והוא האל היחיד השולט במרום, תוך שאת הספר קיבלו המאמינים באמצעות המלאך גבריאל. הקוראן משמש כספר חוקים ופסוקים שמוביל את הדתיים באמונתם עד היום.

כיום ישנם כמה וכמה זרמים באסלאם, שרובם מתעדים שת אמרותיו של מומחד, והם מתייחסים לקוראן ומקיימים את ההלכה האסלאמית.

נכון למדידות שהתבצעו השנה, נמצא כי ישנם ברחבי העולם 1.6 מיליארד מוסלמים כאשר דת זאת נחשבת לשנייה בעולם. המוסלמים רובם חיים במזרח התיכון, אך ישנן גם כאלה שחיים באירופה או בארצות אמריקאיות.

אבל מה היא תרבות האסלאם?

תרבות האיסלם מכילה שלל אוצרות ומוצגים אשר מגלים את התפתחותה של הדת , הטקסים והאמונות. התרבות נחשבת עשירה ויפה, כשאר ישנם כיום שלל מוצרים ארכיאולוגיים אשר יודעים להציג את ההיסטוריה של דת זאת דרך חפצים, כלים, מבנים ואורחות החיים.

את התרבות ניתן למצוא בשלל ארצות תוך אצירת מיצגים במוזיאונים, תערוכות ועוד של מוצגים, ממצאים ארכיאולוגים, עיטורים, דוגמאות לאורח חיים, כתבים ישנים, תוך שימת הדגש על המסורת של האסלאם.

תרבותה של הדת משפיעה לא רק בעבר, אלה גם היום כאשר כיום אמנים רבים שואפים השראה מפריטים ומיצגים שהיו שייכים למאמנים באיסלאם בעת העתיקה.

טיול בעקבות תרבות האסלאם

אבל היכן ניתן לראות את התרבות הזאת מקרוב?

אם אתם מתכננים ללמוד יותר ולהכיר את התרבות מקרוב, חשוב שתדעו כי בארץ ישנם כמה וכמה יעדים בטוחים אשר בהם תוכלו לקבל מושג על הדת, כאשר מוזיאון האיסלאם בירושלים מציג שלל תערוכות בנושא, ישנה גם העיר העתיקה בבאר שבע אשר קשורה בעבותות לאיסלם והיא מלאה מבנים היסטוריים, כמו גם הגנים הבהאים המרהיבים שנמצאים בחיפה, כאשר הגניים הבהאים הם תוצר של אמונה בדת הבהאית גם היא נגזרת של האיסלם, בזמן שדת זאת נחשבת צעירה יחסית שנוסדה בשנת 1844 באיראן. הדת נוסדה עם הופעת סייד עלי מוחמד שהחליט להקים את הדת ולסלול את הדרך לבואו של הנביא מוחמד למען שלווה ואחדות ברחבי העולם.

אז אם אתם רוצים לדעת יותר על ההיסטוריה של האיסלם והתרבות שמעוגנת בה – זה הזמן לבחור את היעד המתאים לטיול ומחקר.