מתמרור מהירות ועד המהירות המותרת: כל מה שנהג צריך לדעת על מהירות הנסיעה

הגבלת מהירות היא אחת הדרכים להבטיח את בטיחות משתמשי הדרך וכן נושא חשוב בתכנון תחבורה ותכנון עירוני. לנהגים לא תמיד פשוט להבין מהי המהירות המותרת בדרך מסוימת, כאשר חריגה ממהירות מותרת היא עבירה על החוק שעשויה לגרור לצבירת נקודות וקנסות וכמובן פגיעה בבטיחותכם.

אם אתם לא בטוחים מהי המהירות המותרת בדרך בה אתם נוהגים? באנו לעשות סדר ולהציג מידע שצריך להכיר בנושא מהירויות נסיעה.

מהי חשיבות שמירה על המהירות המותרת?

הסיבה הראשונה והמרכזית בגינה שמירה על המהירות המותרת היא כל כך חשובה היא בטיחות. למהירות נסיעה יש קשר הדוק עם התרחשות תאונות דרכים וכן עם רמת החומרה שלהן, כאשר ככל שהמהירות עולה כך הפגיעה הצפויה חמורה יותר. הפגיעה שנלקחת בחשבון היא הפגיעה בכם כמי שנמצאים ברכב (נהג ונוסעים) וכן יתר משתמשי הדרך: נהגים אחרים, רוכבי אופניים, הולכי רגל וכדומה.

לכן המהירות המותרת נקבעת בין השאר בהתאם לרמת ההפרדה הרצויה בין רכבים פרטיים לשאר משתמשי הדרך. ככל שהשימוש בדרך מערב משתמשים מסוגים רבים יותר וכולל משתמשים רכים (הולכי רגל ורוכבי אופניים) כך ישנה הגבלה הדוקה יותר על המהירות המותרת. שמירה על מהירות המתאימה לרחוב או הדרך בה אתם נוהגים לפיכך חשובה לאיכות המרחב בו חיים, שכן בסופו של דבר כולנו גם הולכי רגל בשלב כזה או אחר, ואם לא אנחנו אז הילדים שלנו, ההורים שלנו וכדומה.

המהירות המותרת בתוך העיר

ברחובות ודרכים עירוניות ישנן שלוש סוגי מהירויות מותרות.

הסוג הראשון הוא אזורים ממותני תנועה, בהם המהירות המותרת היא עד 30 קמ"ש. מהירות זו אופיינית לשכונות מגורים ורחובות צרים בהם נעשה שימוש מסיבי על ידי משתמשי דרך נוספים. במידה ואתם נכנסים לאזור בו סביר שיש הגבלה כזו, חשוב לחפש את התמרורים ולהישמע להם.

הסוג השני של מהירות מותרת היא מהירות עד 50 קמ"ש, וזוהי באופן כללי המהירות האופיינית לעיר, ובהיעדר תמרור שמורה אחרת זוהי המהירות המותרת. בערים מסוימות שודרגו דרכים והורחבו כבישים, ומותרת מהירות של עד 70 קמ"ש. שוב, חשוב לחפש תמרורים המורים על מהירות זו, ולקחת בחשבון שהתמרור תקף עד הצומת הקרובה.

מלבד הציות לתמרורים, חשוב להפעיל היגיון ושיקול דעת ולהגביל את עצמכם במקרה הצורך גם אם אין תמרור המורה על כך. למשל, ברחובות צרים או כאשר יש בורות בכביש, הגבילו את מהירותכם גם מתחת למהירות המותרת.

המהירות המותרת בדרך חוץ עירונית

גם בדרכים בין עירוניות קיימים שלושה סוגים של מהירויות מותרות. באופן כללי, בדרך שאינה עירונית מהירות הנסיעה המותרת היא 80 קמ"ש ככל שלא צוין אחרת. בדרך בין עירונית בה ישנה הפרדה בנויה בין מסלולי הנסיעה (גם אם אין גדר הפרדה) מהירות הנסיעה המותרת היא 90 קמ"ש. בדרכים מהירות הנסיעה המותרת היא 110 קמ"ש.

נסיעה ברכב שטח בדרך חוץ עירונית

על רכבי שטח כגון טרקטורונים חלה הגבלת מהירות בדרכים בין עירונית של 40 קמ"ש. המשמעות היא שנאסר עליהם לנהוג בדרכים מהירות, בהן יש לא רק הגבלת מהירות מקסימלית אלא גם הגבלת מהירות מינימלית, בדרך כלל של 55 קמ"ש. חשוב לבדוק שבדרך שאתם נוסעים בה אין הגבלת מינימום מהירות הגבוהה מהמהירות המקסימלית המותרת לסוג הרכב שלכם.

אני לא בטוח מה המהירות המותרת בדרך זו – כיצד ניתן לדעת בוודאות?

ישנם מספר מקורות באמצעותם ניתן להכיר את המהירות המותרת בדרך מסוימת: היכרות עם החוקים, תמרורים, חיווי והתראות ממערכות המזהות תמרורים או מכירות את המהירות על סמך מפה דיגיטלית, כגון מובילאיי ו-ווייז ותמרורים זמניים או שוטרי תנועה.